Turkish Embassy in Addis Ababa

Embassy History and Previous Ambassadors

 
Nizameddin Ayaşlı
01.01.1931-01.01.1936
Fikret S. Özdoğancı
01.01.1957-01.01.1958
Sacid Sohel
01.01.1958-01.01.1960
Osman Dostel
01.01.1960-01.01.1963
İhsan Aksoy
01.01.1963-01.01.1964
Ziya Tepedelen
01.01.1964-01.01.1969
Nihat Dinç
01.01.1969-01.01.1970
Hikmet Bensan
01.01.1970-01.01.1972
Celal Çalışlar
01.01.1972-01.01.1976
Kurtuluş Taşkent
01.01.1976-01.01.1978
Suphi Meriç
01.01.1978-01.01.1983
Zeki Gönen
01.01.1983-01.01.1988
Yüksel Germen
01.01.1988-01.01.1990
Erhan Öğüt
01.01.1990-01.01.1995
S. Okan Gezer
01.01.1995-01.01.1997
Murat Bilhan
01.01.1997-01.01.2001
Kenan Tepedelen
01.01.2001-01.01.2005
Can Altan
01.01.2005-01.01.2008
Ali Rıza Çolak
13.04.2008-31.08.2010
Uğur Kenan İpek
01.09.2010-11.11.2013
Osman Rıza Yavuzalp
14.11.2013-01.12.2015
Fatih Ulusoy
01.12.2015-